Neopodstatnené predsudky pre rasu, či etnickú príslušnosť, zdravotné či mentálne znevýhodnenie, región s vyššou chudobou a nízkym potenciálom pracovných príležitostí a hneď ste na inej štartovacej čiare. “Možno, by pomohlo, keby sme boli svetlejšie…” alebo “keby nám dal niekto aspoň prvú šancu na riadne pracovné miesto so zmluvou…” tak znejú spontánne a otvorené výpovede mnohých, ktorí sa nedokážu uplatniť na trhu práce.
Zmyslom toho, čo robíme je, ako sa hovorí: “naučiť ľudí chytať ryby, nie ich rybami kŕmiť”. Zmyslom sociálneho podniku je podať znevýhodneným pomocnú ruku, dodať im sebavedomie, ukotviť návyky a odštartovať tak zmenu v ich živote za niečím lepším a kvalitnejším.
Náš projekt – práčovňa Wasco dáva šancu mnohým na dôstojnejší život. Sme veľmi radi, keď u nás človek začne a potom je schopný sa sám posunúť ďalej. Byť tvorcom zmien, to je to čo nám dáva dlhodobý zmysel.
Práčovňa Wasco je v rámci sociálnej pomoci súčasťou väčšieho projektu - Centrum príležitostí. Tento projekt okrem vytvárania pracovných miest formou spoločensky prospešnej ekonomiky, poskytuje aj iné komplexné služby, ako služby komunitného centra, vzdelávacie a poradenské služby, či plán sociálneho bývania.
Prepojením jednotlivých aktivít sa snažíme o vytvorenie modelu, ktorý zabezpečí komplexnú zmenu, lebo len taká sa dá nazvať ozajstnou zmenou a skutočnou príležitosťou.
Príbehy, ktoré píše sám život. Príbehy, ktoré sú modelové v začiatkoch a špecifické v behu času. Nie každý z týchto ľudí u nás ostal, ale každému sme zmenili štartovaciu čiaru a to nás utvrdzuje v tom, že to čo robíme, nám dáva zmysel.
Evka sa po neúspešných pokusoch v iných zamestnaniach uchytila vo WASCO. Vyrastala v detskom domove a momentálne žije v útulku pre mladé ženy. Ako autistka má problémy so sústredením a dávajú jej zabrať aj náhle zmeny nálad. Postupne sa z Evky stala profesionálka v práci so žehličkou – kde výborne využíva svoj silný dôraz na detail.
"Už viac ako 3 roky pracujem vo Wascu, pracovala som v sociálnom podniku, kde som natierala zábradlia, kosila trávu. Naučila som sa správne skladať prádlo, komunikovať s ľuďmi."
Ľubo má u nás nastarosti “papierový poriadok” – ako administratívny pracovník udržuje systém v zákazkách a objednávkach, aby sa na nič nezabudlo, naši zamestnanci mali jasný rozvrh a klienti boli spokojní. Pred 20 rokmi mal ľubo úraz na stavbe – pád z lešenia ho pripútal na invalidný vozík, kvôli čomu bol 20 rokov nezamestnaný.
"Pracujem vo Wascu asi 3 roky, Predtým som pracoval v chránenej dielni ako čašník. Vo Wascu som sa naučil pracovať v kolektíve, získal som skúsenosti v administratívnej práci."
Margita nebola vždy vedúcou osobnosťou, pomáhala novým kolegom učiť sa a cítiť sa vítaní, ako je tomu teraz. V skutočnosti to bolo naopak: Keď začala sama pracovať, neustále sa dostávala do konfliktov s ostatnými. Ako Rómka z miestnej marginalizovanej rómskej komunity mala mnoho úloh priamo v komunite – starala sa o deti a domácnosť, ale od školských rokov nepracovala v zamestnaní. Spolu s koktavosťou pomaly prekonala svoju hádavú povahu a dorástla na vedúcu zmeny, ktorá podporuje svoj tím a ostatných kolegov.